Autorem artykułu jest Paweł Kuźma
E-przetargi robią furorę. Z elektronicznych platform aukcyjnych korzystają zarówno prywatni przedsiębiorcy jak i instytucje państwowe. Czy tradycyjne aukcje przejdą do lamusa?
Jeszcze nie tak dawno do przetargów elektronicznych podchodziło się bardzo sceptycznie. Prawdopodobnie wynikało to z nieznajomości tematu i zasad stosowanych podczas e -przetargów. Wiadomo przecież, że jeśli czegoś nie znamy, to podchodzimy do zagadnienia bardzo nieufnie.
Ci, którzy pozwolili małymi kroczkami wejść w życie e-przetargom wiedzą, że warto zaufać nowoczesnym technologiom.
Elektroniczna forma przetargów odbywa się na specjalnie skonfigurowanych platformach internetowych. Internet służy do pobierania i przesyłania dokumentacji, składania ofert, udziału w aukcji czy podpisywania umów. Owe procedury są zwykle opisane w regulaminie aukcji. Każdy jej uczestnik musi bezwzględnie uznać i wyrazić zgodę na przestrzeganie warunków przetargowych,
W praktyce w przetargach elektronicznych biorą udział zarówno podmioty administracji publicznej, instytucje samorządowe, spółki gminne, organizacje pozarządowe, jak i podmioty prywatne.
Ostatnia Nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych rozszerza możliwości stosowania licytacji elektronicznych. Korzystać z niej można przy robotach budowlanych przy małych zamówieniach, dostawach i usługach. Nie istnieje konieczność składania podpisu elektronicznego.
Niestety wciąż zdecydowana większość urzędników decyduje się na prowadzenie aukcji drogą tradycyjną. Być może nie znają jeszcze zalet przetargów elektronicznych? A jest ich sporo:
- Szacuje się, że elektroniczna wersja przetargów pozwala zaoszczędzić około 10-20% wartości zamówienia ( w przypadku przetargów publicznych).
- Elektroniczne przetargi to przede wszystkim możliwość uczestnictwa w postępowaniu bez konieczności przemieszczania się. W tej samej chwili osoby z różnych miast Polski mogą uczestniczyć w tej samej aukcji.
- Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, osoby odpowiedzialne w firmach czy instytucjach za przetargi,maja dostęp do aplikacji pozwalających na szybkie przetwarzanie informacji na temat procedur przetargowych i umów.
- E-przetargi skracają procedury postępowania, co jest szczelnie istotne w trybach zamówień publicznych. E-procedury umożliwią nabycie towarów i usług w bardzo krótkim czasie, zdecydowanie krótszym niż przy tradycyjnych trybach zamówieniach.
- Elektroniczne przetargi redukują procedury sporządzania dokumentacji. Dzięki specjalnym modułom elektronicznym dokumenty przetargowe są generowane automatycznie.
---Przetargi - Eurobudowa.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz