Loading

środa, 24 listopada 2010

Poprawny kod HTML jest bardzo ważny dla sukcesu Twojej strony www.

Autorem artykułu jest Marcin de Lehenstein Werndl Marcin de Lehenstein Werndl


Sprawia, że jest także przyjazna dla osób niepełnosprawnych, których duża ilość korzysta z internetu - mogą oni używać do przeglądania strony na przykład czytników głosowych (niedowidzący), mogą używać klawiatury do jej przeglądania (jeżeli z powodu niesprawnych rąk nie mogą manipulować myszką). Bardzo różni internauci trafiają do Twojego serwisu, musisz być przygotowany na wszystkie ewentualności, to w końcu Twoi potencjalni klienci! Poprawny kod jest także bardzo lekki, co widocznie wpływa na oszczędności związane z utrzymaniem serwera (gdzie płaci się za każdy mega/gigabajt wykorzystanego transferu).



Poprawnie napisana strona internetowa jest prosta w zarządzaniu i oszczędza pieniądze - zmiana designu nie wymaga wielkiej ingerencji w kod serwisu. I wreszcie - wyższe pozycje w wyszukiwarkach internetowych, które poprawne strony dużo lepiej indeksują i wyżej pokazują w wynikach. Wiesz już, dlaczego to dla Ciebie takie ważne? Teraz pokażę Ci, jak ogólnie sprawdzić, czy kod HTML jest poprawnie napisany. Gotowy?


A więc zaczynamy:

1. Włącz przeglądarkę internetową

2. Wprowadź adres swojej strony i przejdź na nią.

3. Po jej załadowaniu kliknij w menu Widok --> Źródło strony (lub coś podobnie brzmiącego, w różnych przeglądarkach nazwy różnią się nieznacznie)

4. Otworzy Ci się okienko z kodem strony. To właśnie on odpowiada za to, jak strona wyświetla się w przeglądarce - zarządza kolorami, grafiką itp.


Jak go przeanalizować? Popatrz na kod pod kątem znaczników table, tr, td, /td, /tr, /table - jeżeli jest ich bardzo dużo - oznacza to, że strona zbudowana jest na tabelach (taki kod tworzyło się w 2000 roku...). Że tekst i grafika są "ustawiane" właśnie za pomocą umieszczania ich w komórkach. To źle. Tabele służą do prezentowania danych tabelarycznych, a nie do rozmieszczania bloków na stronie. Poprawienie tabel na rzecz div i CSS to duży krok naprzód.


Po pierwsze strona zyskuje na elastyczności - dużo łatwiej jest zmienić jej wygląd (szablon), kolory czcionek, linków itp. Po drugie automatycznie zwykle można zaoszczędzić średnio 20% transferów. Po trzecie - strona jest po prostu nowoczesna. Jeżeli w kodzie zobaczysz frameset (na szczęście bardzo rzadko już dzisiaj używane), to także źle. Też należy z tego szybko zrezygnować, ze względów estetycznych. Do tego łatwo pogubić się w nawigacji, wyszukiwarki omijają takie strony, a jeżeli już to internauta trafia tylko na jedną część, i potem nie ma jak nawigować w serwisie.


Zrób jeszcze jeden test. Przejdź pod adres http://validator.w3.org i wpisz tam adres swojego serwisu. Naciśnij enter i czekaj na wynik... Tak niestety jest, że im więcej błędów wyjdzie w wyniku, tym strona jest bardziej naszpikowana błędami. I tym większe niebezpieczeństwo istnieje, że będziesz tracił klientów... Oczywiście - ideałem jest, gdy wyjdzie Ci komunikat "This page is Valid ...". Validator zwykle podaje także wskazówki, jak pozbyć się błędów które wykrył. Teraz podejmij kroki, aby błędów się pozbyć. Możesz nauczyć się porządnego kodowania z niejednego wartościowego kursu z internetu, na przykład pod na kursie BrowseHappy. Albo napisać do mnie, bo możemy Ci w tym pomóc, zajmując się na codzień takimi wyzwaniami.


Zrób coś teraz, żeby nie ucierpiał Twój wizerunek w internecie. Sam wiesz, że mercedes z silnikiem poloneza nie jest wiele wart. Wygląda świetnie, ale jazda nim...

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz