Loading

środa, 10 listopada 2010

Czym jest sklep internetowy i na jakich zasadach działa?

Autorem artykułu jest Piotr Ryś



Sklep jak to sklep, wiadomo - pomieszczenie przeznaczone na cele handlowe, zazwyczaj dostępne dla ogółu klientów czy też mówiąc wprost - budynek, w którym sprzedaje się towary, posiadający fizyczną lokalizację sali sprzedażowej. Tak definiuje się najczęściej sklep tradycyjny. Zobacz jak działa sklep internetowy.

Wszyscy wiedzą po co, nie wszyscy wiedzą jak, czyli czym jest sklep internetowy i na jakich zasadach działa.


W tradycyjnym sklepie znajdziemy w nim półki z produktami, kasy fiskalne, a przy nich nie zawsze sympatyczne kasjerki. Te wielkopowierzchniowe jak sama nazwa wskazuje są obiektami handlowymi o wiele większej powierzchni sprzedażowej (przekraczającej 400 m2) z jeszcze większą liczbą regałów, produktów, kas i nie zawsze sympatycznych kasjerek, ewentualnie dostępnych kas samoobsługowych.

Tak mniej więcej przedstawia się definicja sklepu tradycyjnego. Do czego służy, także wszyscy wiemy. Nie tak kolorowo wygląda jednak sprawa, jeżeli chodzi o sklepy internetowe. Z definicją, to i owszem problemu nie mamy. Zgodnie określamy, że to szczególny typ aplikacji e-commerce, dzięki której możliwe jest prowadzenie transakcji pomiędzy kontrahentami, klientami i przede wszystkim rozwój działalności.

Jeżeli chodzi natomiast o kwestie techniczne, nie zawsze wiemy jakie systemy nadają się z powodzeniem do sprzedaży internetowej w jednej branży, a dlaczego w innej nie są już aż tak niezawodne. A prawda jest taka, że skuteczny sklep internetowy to dobre oprogramowanie, które cechuje intuicyjny interfejs użytkownika oraz wysoka jakość wykonania. Rozbudowując ten wątek, sklep internetowy składa się tak naprawdę z dwóch aplikacji:

części wewnętrznej - panelu administracyjnego
części zewnętrznej - tzw. prezentacyjnej dostępnej dla klientów sklepu

Część wewnętrzna - panel administracyjny, dostępny jest dla administratora sklepu internetowego i właściciela. Stanowi zestaw narzędzi, dzięki którym możliwa jest pełna administracja strukturą strony. Zapewnia dodawanie nieograniczonych ilości kategorii i podkategorii produktów, edytowanie ofert, zarządzanie treścią, kontami klientów, zamówieniami, rabatami, newsami, newsletterami i sposobami płatności. Ponadto panel zapewnia edytor tekstów: od wizualnej edycji tekstu po tworzenie wewnętrznych przekierowań na stronie i wstawianie znaków specjalnych. Obsługa zamówień klientów, wystawianie faktur i prowadzenie innych operacji w sklepie są także możliwe dzięki niemu.

Część zewnętrzna - strony sklepu internetowego, stanowią prezentację oferty firmy, umożliwiają dostęp do produktów za pomocą przemyślanych elementów nawigacyjnych, wyszukiwanie interesujących produktów oraz możliwość dokonywania transakcji internetowych. System zostaje zintegrowany z elektronicznymi kanałami płatności, aby ułatwić klientom dokonywanie przelewów i operacji płatniczych.

Tworzenie tej jakże złożonej aplikacji e-commerce warto zlecić profesjonalnym i doświadczonym programistom, ponieważ sklep internetowy to poważne przedsięwzięcie, a jego sukces zależy od wielu drobnych szczegółów. Rozbudowana funkcjonalność powinna dawać klientom możliwość wyboru właściwej oferty i dokonania szybkiego zakupu. Jednymi z najważniejszych kwestii w sklepie są też bezawaryjność, wysoka jakość wykonania i bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Serwis ponadto powinien być wypromowany w internecie, a jego kod optymalizowany.

Należy też pamiętać, że sklep internetowy musi spełniać najwyższe standardy, aby dorównywać jakościom innym i wyznaczać nowe trendy w dziedzinie e-commerce. Handel elektroniczny to bowiem szybko rozwijająca się gałąź przemysłu, w której konkurencja jest już ogromna. Dlatego też internetowy sklep, który poprzestaje na wdrożeniu nie przetrwa się długo. Sztuką jest bowiem utrzymać go i sprawić, żeby zarabiał.

---

Tekst powstał w oparciu o doświadczenia firmy Aptus s.c. z Katowic oferującej profesjonalne strony internetowe oraz usługi powiązane.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz